Szukaj
  • annad4

EMPATIA CZY NAIWNOŚĆ

Aktualizacja: 19 gru 2018

CO TO JEST EMPATIA?

Dlaczego jest aż tak bardzo potrzebna w budowaniu kontaktu?

CO TO JEST EMPATIA?

Dlaczego jest aż tak bardzo potrzebna w budowaniu kontaktu?

Empatia nie jest, jak wielu uważa, ani postawą słabości względem drugiej osoby, ani „noszeniem” kogoś na swoich ramionach. Nie jest też współczuciem ani postawą manipulacji czyimiś uczuciami. Nie możemy jej pominąć, gdy zmierzamy się z tematem komunikacji. Jak to jednak dzieje się, że nie mówimy o niej za wiele, a jesteśmy autorami wielu debat o dialogu? Czym zatem jest? I dlaczego pełni tak kluczową rolę?

Każdy z nas podejmuje setki decyzji w ciągu dnia: O której godzinie wstać? Z kim mam się dziś spotkać? Jak zorganizować sobie dzień pracy? Które rachunki popłacić? itd. Ilu zaś z nas zadaje sobie pytanie co teraz (w ciągu dnia) czuję i co z tym chcę konstruktywnego zrobić? Prawda jest taka, że niewielki procent ludzi poświęca czas na tego typu tematy. Na co dzień zwyczajnie nie wypowiadamy tego czego pragniemy lub tego co jest dla nas ważne. Pęd życia zabija możliwość poświęcania czasu na tego typu pytania. Okazuje się jednak, że to co skrywane tak głęboko, to często najważniejsze dla nas wartości, uczucia, osoby, sens życia lub sedno niespełnionych lub realizowanych pragnień. Empatia jest tym, co pozwala to wydobyć na światło dzienne. Jest dobrowolnym i możliwie najbliższym byciem przy czyiś uczuciach i potrzebach. Osoba, która decyduje się na taką postawę, robi to przede wszystkim z serca, nieprzymuszonej woli, chce słuchać i towarzyszyć, gdy czyjeś emocje, rozterki są uzewnętrzniane lub po prostu są w drugiej osobie. BYCIE obok powoduje dotykanie tych stanów emocjonalnych, ale nie jest ich przejmowaniem, ani przerzucaniem na siebie. Nie trzeba wtedy doradzać czy znać rozwiązania skomplikowanych sytuacji albo wiedzieć dużo o emocjach - trzeba natomiast chcieć być - w sposób szczery i bardzo realny, a to czasem najtrudniejsze. Ta obecność jest już wspaniałym kontaktem z drugim człowiekiem, a więc budowania relacji i pozytywnego wpływu na życie.

Emocje to bardzo „delikatna” materia, czy zatem możliwe jest uzewnętrznianie jej w tak brutalnych miejscach świata jak praca, korporacja, lub skłócona rodzina?

Nie ma chyba jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, natomiast wiem z doświadczenia, że warto próbować ujawniać światu to, co w nas jest naprawdę -wtedy z pewnością świat dowie się o tym kawałku naszych przekonań i uczuć-a więc inni zobaczą co w sobie kryję. Watro też ujawniać, co lubię a czego nie lubię, jaka jest moja granica, a gdzie ktoś ją przekracza. Te komunikaty to siła życia, dająca dużo wolności i poczucia bycia w zgodzie ze sobą. Warto zadać sobie pytanie, czy praca, dom lub moje przyjaźnie są miejscami gdzie mogę mówić „w spokoju” o swoich uczuciach i czy idę drogą empatii względem siebie i innych, czy nie. Odpowiedź na to pytanie pozwoli mi zobaczyć czy jestem w świecie empatii, czy w świecie przemocy...i na co się decyduję.

13 wyświetlenia

WARSZTATY DIALOGU

W ŻYCIU WAŻNE SĄ 3 RZECZY:

WYBÓR, SZANSA I ZMIANA. MUSISZ DOKONAĆ WYBORU, SKORZYSTAĆ Z SZANSY, JEŚLI CHCESZ COŚ W ŻYCIU ZMIENIĆ.

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now